מיקום
image
image

באיזה גיל מתחילים לדבר?

מהתרוצצויות לנהמות ועד לשילובי שירים-שירים של תנועות ועיצורים, הניסוי המילולי והקולי של תינוקך עשוי להישמע מקסים באותה מידה שהוא שטותי. אבל הקשיבו היטב ויום אחד תשמעו אותה: המילה האמיתית הראשונה. אם אתה רוצה לדעת שבאיזה גיל אתה מתחיל לדבר? אז זה יכול להיות המקום הנכון לקבל את התשובות שלך.

עד 9 חודשים, סביר להניח שהתינוק שלך יתחיל לחבר צלילים של "מא-מה" ו"דה-דה" מבלי לדעת בהכרח למה הם מתכוונים. אבל כשהצלילים האלה מתחילים להפוך למילים עם משמעות, זה אבן דרך שמרגישה כמו קסם.

מתי תינוקות מתחילים לדבר?

אולי כדאי לשאול מאיזה גיל אתה מתחיל לדבר? לכן, בדרך כלל תינוקות מתחילים לדבר – בכל מקום בין 9 ל-14 חודשים – כלומר, מנסים לבטא את עצמם במילים עם משמעות. אבל תינוקות מתחילים ללמוד איך לדבר מיד אחרי שהם נולדים, בעיקר על ידי צפייה והקשבה לך ולאנשים אחרים.

עיכוב בגיל שלוש
 • עד סוף חודש 4

מלידה, תינוקות מקשיבים למילים ולצלילים הסובבים אותם ומתחילים למיין את המשמעויות שלהם, קלינאית תקשורת בשלב הראשון ברכישת שפה. בגיל 4 חודשים, סביר להניח שהתינוק שלך יקשקש או אפילו יעתיק חלק מקולות הקשקוש שהוא שמע אותך משמיע. גם הבכי שלו עשוי להישמע שונה, תלוי אם הוא רעב, עייף או כואב.

 • עד סוף חודש 6

בערך ב-6 חודשים, התינוק שלך קולט את הרעיון שבלבול הצלילים שהוא שומע מדי יום כולל מילים בודדות. הוא עשוי אפילו להבין כמה מהם, כמו שמו, ושמות של אנשים אחרים וחפצים מוכרים. הוא עשוי גם להשמיע כמה צלילים בעצמו, ויכול לשרשר כמה תנועות כשהוא מקשקש, כגון "אה", "אה" ו"אוי". גם עיצורים כמו "m" ו-"b" עשויים להופיע.

 • עד סוף חודש 9

התינוק שלך מתחיל להתנסות בהשמעת צלילים משלו – כולל כמה צלילים ארוכים להפליא, כמו "מא-מה-מה-מה-מה-מה" ו-"בא-בא-בא-בא-בה". הוא עשוי גם להתחיל לחקות צלילים ומחוות של אנשים אחרים, ולהבין מה המשמעות של "לא" (אם הוא יקשיב זה דבר אחר לגמרי). כל זה מקרב אותו, מיום ליום, לאמירת המילה הראשונה שלו.

 • עד סוף חודש 12

עד שהילד שלך יהיה בן שנה, סביר להניח שהוא יוכל לומר לפחות מילה אחת כמו, "אמא", "אבא" או "אה-הו." הוא עשוי גם לנסות לומר את המילים שהוא שומע אותך אומר, כמו גם שנה את הטון של המילים שלו – כולם מתחילים להישמע כמו דיבור אמיתי!

מתי תינוקות אומרים את המילה הראשונה שלהם?

תינוקות אומרים לעתים קרובות את המילה הראשונה שלהם בסביבות גיל שנה, אבל זה יכול להשתנות מילד לילד. יש תינוקות נורמליים לחלוטין שלא אומרים מילה מזוהה עד גיל 18 חודשים, בעוד שתינוקות מסוימים מתחילים לתקשר בצלילי מילים (כמו "בא-בה" לביי-ביי, בקבוק או כדור ו"דה-דה" לכלב, אבא או בובה) כבר בגיל 7 חודשים.

נראה ש"דא-דה" קל יותר לתינוקות לומר מאשר "מא-מה", אז אל תתפלאו אם זו המילה ה"אמיתית" הראשונה של התינוק שלכם. מילים ראשונות פופולריות אחרות כוללות "אה-אוי", "ביי-ביי" ובסביבות גיל 18 חודשים, "לא".

איך ללמד את התינוק לדבר

הדרך הטובה ביותר לעזור לתינוקך לומר את המילים הראשונות שלו היא לדבר איתו – הרבה! התינוק שלך יהיה להוט לקלוט את הרמזים המילוליים שלך.

ספר את היום שלך, תאר מה אתה עושה כשאתה מלביש את התינוק שלך, מבשל ארוחת ערב או הולך ברחוב. אמור שמות של חפצים ואנשים. קרא לתינוקך, הצבע על חפצים ושמותיהם בתמונות שהוא רואה. שאלו שאלות, קיימו שיחות חד-צדדיות – והקשיבו אם הוא עונה. כשהוא כן קולע, הקפד לחייך, ליצור קשר עין ולהראות לו שאתה מקשיב. הוא יעודד את תשומת הלב שלך – ויתרגש לנסות שוב.

גמגום באנגלית

דרכים נוספות לעודד תינוק לדבר:

 • דבר לאט וברור, והתמקד במילים בודדות. אין צורך לפנות לדיבור אנשי מערות כל הזמן סביב התינוק שלך, אלא להאט את הקצב כשאתה מדפדף בספר תמונות, או מסביר בשפה ברורה ופשוטה מה אתה עושה כשאתה מחזיר את הספר למדף, עוזר לילדך להבין ולהתמקד במילים בודדות.
 • השתמש בשמות ולא בכינויים. במידת האפשר, שמות את האנשים שעליהם אתה מדבר במקום להשתמש בקיצור של כינוי: "זה הקפה של אמא" או "הנה הדוב של שרה" ברורים יותר וקלים יותר להבנה לתינוקות מאשר "זה הקפה שלי" או "הנה הדוב שלך."
 • לשיר שירים ולחרוז חרוזים. התינוק שלך ילמד כישורי שפה יקרי ערך מהמקצבים הפשוטים והחזרות המטופשות של שירים ושירי ילדים.
 • החזרה היא החבר שלך. החזרה היא החבר שלך. (הבנת?) לומר דברים לא פעם אלא פעמיים, לשיר את אותם השירים שוב ושוב, להצביע על אותו עציץ בכל פעם שאתה חולף על פניו ברחוב… כל החזרה הזו, משעממת ככל שתראה לך, היא מעניינת להפליא לילד הקטן שלך, מכיוון שזה עוזר לחזק את ההבנה ההולכת וגוברת של ילדך לגבי האופן שבו צליל מסוים מתחבר לדבר מסוים – במילים אחרות, מה באמת אומרות מילים בודדות.

אולי תרצה לקרוא את המדריך שלנו על אבחון פסיכודידקטי מחיר כאן.

ממה לא לדאוג

כשזה מגיע לדיבור, החלון של מה שנחשב "נורמלי" פתוח לרווחה. הילד שלך עשוי להתחיל להשתמש במילים קוליות כמו "מי" עבור "חלב" או "דאט" עבור "זה" (כמו ב"אני רוצה את זה!") כבר בגיל 7 חודשים. לחלופין, ייתכן שילדך לא יתחיל לומר מילים או צלילי מילים עד מאוחר ככל 18 חודשים.

תאמינו או לא, זה מתאים באותה מידה לשמוע את המילים הראשונות של ילד בכל קצה של טווח גילאים זה – או בכל גיל שביניהם. כל ילד מתפתח בקצב שלו.

מתי לדבר עם הרופא שלך

אם אתה מבחין בסימנים כלשהם של הפרעת תקשורת אצל תינוקך, מומלץ להתייעץ עם רופא הילדים שלך [1]:

 • לא מקשקש בגיל 4 עד 7 חודשים
 • רק להשמיע כמה צלילים או מחוות עד 12 חודשים
 • לא אומר מילים פשוטות כמו "מא-מה" או "דה-דה" ב-12 עד 15 חודשים
 • לא מבין מילים פשוטות כמו "לא" או "עצור" עד 18 חודשים.
מתי תינוקות מתחילים לדבר

אלה יכולים לפעמים לסמן שמשהו קורה. הנה מה שרופא הילדים שלך יחפש:

 • אובדן שמיעה או קשיי שמיעה, שיכולים להתרחש בלידה או להתפתח בינקות או בגיל הפעוט. אם יש היסטוריה משפחתית של אובדן שמיעה, ספר לרופא הילדים שלך. בעיות שמיעה יכולות להקשות על ילדים ללמוד איך לדבר. ייתכן שרופא הילדים שלך יוכל לטפל באובדן שמיעה קל הנובע, למשל, מנוזלים שהצטברו באוזן הפנימית, או שיוכל להפנות אותך לרופא אף אוזן גרון (מומחה לאוזן, אף וגרון).
 • עיכובים בשפה, המשפיעים על 1 מתוך 5 ילדים, על פי האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים (AAP). לפעמים, עיכוב זה הוא מינורי בלבד, ועשוי לפתור את עצמו עם מעט תשומת לב נוספת מהורה או מטפל. במקרים אחרים, ילדים עשויים להפיק תועלת מעבודה עם מטפל בדיבור ושפה.
 • אוטיזם, הפרעה בספקטרום (נקראת גם הפרעת הספקטרום האוטיסטי, או ASD), יכולה לגרום לעיכובים חברתיים או בשפה. הודע לרופא הילדים שלך אם ילדך מראה "סימנים לאוטיזם" או אם הוא לא מגיב לשמו עד 9 חודשים או אם הוא לא יוצר קשר עין כשאתה מדבר איתו.

באופן כללי, ככל שתזהה מוקדם יותר קושי בדיבור אצל התינוק שלך, כך תוכל לטפל בזה מוקדם יותר.

קבל גישה לתובנות חיוניות והדרכה מקצועית כדי להעשיר את ההבנה שלך ולהתמודד במיומנות עם אתגרי דיבור באמצעות קלינאית תקשורת המקור שלך לפיתוח דיבור.

דילוג לתוכן