גמגום אצל ילדים

אין זה נדיר שלילד בין הגילאים 2 עד 5 יש תקופה של גמגום זמני. זהו זמן מכריע של התפתחות דיבור ושפה. הגמגום עשוי להימשך מספר שבועות או חודשים. בעוד שרוב הגמגום גדל, לעתים נדירות גמגום יכול להימשך בבגרות. בין אם הגמגום של ילדך הוא זמני או קבוע ובין אם לאו, עליך ללמוד כל מה שאתה יכול כדי שיהיה לך את המשאבים הדרושים כדי לעזור לילד המגמגם שלך.

מה זה גמגום?

גמגום הוא הפרעת דיבור המשפיעה על יותר מ-3 מיליון אמריקאים, על פי המכון הלאומי לחרשות והפרעות אחרות. גמגום אצל ילדים מתרחש כאשר דיבור רגיל מופרע על ידי חזרה או הרחבה של צלילים או מילים מסוימים. גמגום, הנקרא גם גמגום, יכול לנוע בתדירות ובעוצמה בין קל לחמור. לפעמים, דיבור מול קבוצה או דיבור בטלפון עלול להחמיר את המצב, בעוד ששירה או קריאה יכולים להפחית את הגמגום. לחץ יכול לפעמים להחמיר את המצב. המאבק לדבר עשוי להיות מלווה במחוות או תנועות פיזיות.

בעיית דיבור

גורמים לגמגום

מומחים אינם יודעים בוודאות מה גורם לגמגום אצל ילד, אך רובם מאמינים שהפרעת תקשורת מתרחשת כתוצאה ממגוון גורמים. הם עשויים לכלול אחד או יותר מהבאים:

 • גנטיקה. רוב המומחים מסכימים שלגמגום בילדים יש מרכיב גנטי. לשישים אחוז מכלל האנשים המגמגמים יש בן משפחה קרוב שגם מגמגם.
 • גמגום התפתחותי. ילדים צעירים רבים עוברים תקופה של גמגום החל מגיל 18 חודשים עד שנתיים, כאשר הם משפרים את כישורי הדיבור והשפה שלהם. צורה זו של גמגום היא בדרך כלל זמנית.
 • גורמים נוירולוגיים. מחקר מצא שאנשים המגמגמים מעבדים שפה בצורה שונה מאלה ללא הפרעת הדיבור. במקרים מסוימים, נראה שיש בעיה בדרך העברת השפה דרך המוח. מדענים לא יודעים בדיוק למה זה קורה.

גורמי סיכון לגמגום

איך יודעים אם לילד מגמגם יש בעיה התפתחותית זמנית, או הפרעת דיבור חמורה יותר שמצדיקה התערבות? על פי קרן הגמגום, הגורמים הבאים מעמידים את ילדך בסיכון גבוה יותר:

 • מִשׁפָּחָה. ילדכם נמצא בסיכון גבוה יותר אם יש לו אחד או יותר מבני משפחה המגמגמים בבגרותו.
 • גיל. ילדים שמתחילים לגמגם לפני שהם מגיעים לגיל 3 וחצי נוטים יותר לגדול ממנו.
 • משך הזמן שהגמגום נמשך. אם הרגל הגמגום של ילדכם נמשך יותר מ-6 חודשים, סביר להניח שהם יגדלו ממנו.
 • מִין. בנים נוטים לגמגם פי שלושה עד ארבעה מבנות.
 • חסרי דיבור ושפה אחרים. אם לילדך יש בעיות אחרות בדיבור ובהבנה, סביר להניח שהוא יעלה על הגמגום שלו.

טיפול בגמגום

הורים רבים נרתעים מלפנות לטיפול בדיבור עבור ילדם המגמגם מכיוון שהם אינם רוצים להגביר את המודעות העצמית של ילדם לגבי הפרעת הדיבור וגמגום פתאומי. מומחים מסכימים שאם ילדכם מעל גיל 3 ומגמגם במשך שלושה עד שישה חודשים, כנראה שכדאי לכם לחפש הערכת דיבור. הסיבה לכך היא שלילד המגמגם שלך עשוי להיות יותר מבעיה התפתחותית זמנית. מצא מטפל תקשורת [1] המתמחה בגמגום אצל ילדים. המטפל יכול לעזור לך להחליט אם ילדך זקוק להתערבות או לא.

סימנים לאוטיזם

רוב הילדים עם גמגום מתמשך יכולים להפיק תועלת מריפוי בדיבור. במקרים מסוימים, הבעיה מבוטלת לחלוטין; במקרים אחרים, זה משתפר בהרבה. לא משנה מה התוצאה הסופית, ריפוי בדיבור אמור להגביר את הביטחון העצמי של ילדך כאשר הוא לומד לנהל גמגום ולשפר את כישורי הדיבור.

טיפים להורים לילד מגמגם

להורים יכולה להיות השפעה עצומה על האופן שבו הילד המגמגם רואה את ההפרעה שלו ועד כמה הוא מרגיש בנוח ביכולתם להביע את עצמם ולהישמע על ידי הסובבים אותם. הנה כמה צעדים שתוכל לנקוט כדי לעזור לילד המגמגם שלך:

 • נסו לדבר לאט ברוגע אל ילדכם המגמגם. עודדו את המבוגרים האחרים בחיי ילדכם לעשות את אותו הדבר.
 • נסו לשמור על אווירה רגועה ושקטה בבית.
 • שימו לב למה שילדכם אומר, לא לדרך בה הוא אומר זאת. זה ידרוש ממך להאט את הקצב ולשים לב. אל תפגין חוסר סבלנות או עצבנות כאשר ילדך מדבר איתך.
 • אל תציע הצעות כגון "לאט" או "האם אתה יכול להגיד את זה בצורה ברורה יותר?"
 • צמצמו למינימום שאלות והפרעות כאשר ילדכם מדבר.
 • לעולם אל תפנה תשומת לב לגמגום של ילדך או להפרעת דיבור אחרת.
 • נסו לפנות זמן כל יום לזמן אחד על אחד עם ילדכם.
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פוסטים קשורים

קלינאית תקשורת למבוגרים

מטפלי תקשורת, או SLPs, עובדים עם מטופלים כדי לאבחן ולטפל בכל סוגי הפרעות הדיבור והשפה. בעזרת החמלה, ההתלהבות והידע הנרחב

מה לדעת על קושי בדיבור

קושי בדיבור משפיע על אנשים שיש להם בעיות בדיבור בטון או בקצב קבוע. ליקויי דיבור מקשים על אנשים לתקשר כראוי,

מהו מטפל תקשורת?

לפני שקפוץ אל מה זה מטפל בתקשורת, בואו נדון מהי ריפוי בדיבור. טיפול בדיבור הוא הטיפול עבור רוב הילדים עם

כמה מרוויח קלינאי תקשורת?

השכר הכולל המשוער למטפל בדיבור הוא $83,959 לשנה באזור ארצות הברית, עם שכר ממוצע של $76,235 לשנה. המספרים הללו מייצגים

דילוג לתוכן