מיקום
image
image

גמגום פתאומי

נפוץ לראות גמגום פתאומי אצל ילדים צעירים כאשר הם מפתחים את יכולות השפה שלהם. זה נדיר לראות מבוגרים מפתחים גמגום ישר, אבל זה קורה. המכונה גמגום נרכש או מאוחר, הוא יכול להתפתח מסיבות רבות.

1. גמגום נוירוגני

זוהי צורת הגמגום השכיחה ביותר שנמצאת אצל מבוגרים. זה נגרם על ידי אירוע טראומטי כמו שבץ מוחי או פגיעה מוחית אחרת. לאחר פציעה זו עשויה להיות הפרעת תקשורת למשך מספר שעות בלבד או יכולה להימשך תקופה ארוכה יותר. לא משנה כמה זמן ההפרעה קיימת, חשוב לראות פתולוג שפת דיבור (SLP). טיפול זה יכול לעזור לך להבין מה קורה וכיצד לעבוד כדי למצוא פתרון.

עיכוב בדיבור בגיל

2. גמגום הקשור לסמים

הפרעת דיבור היא תופעת לוואי או תגובה אפשרית לתרופה שנרשמה [1]. אם זה קורה, עליך לפנות מיד לרופא שלך ולהפסיק לקחת את התרופה. הרופא שלך יכול להחליף את התרופה או לשנות את המינון כדי להקל על תופעות הלוואי. זה לא חמור כמו גורמים אחרים מכיוון שכמעט בכל המקרים הגמגום מפסיק עם החלפת התרופה.

3. גמגום הקשור ללחץ

מתח רציני הנגרם מבעיות כלכליות, אובדן מערכת יחסים או שינויים רגשיים בלתי צפויים אחרים יכולים לעורר גמגום פתאומי. דברים כגון תאונת דרכים יכולים להיות גם סיבה, אבל הפרעת הדיבור יכולה לנבוע מלחץ או פציעה במוח. פגישה עם SLP יכולה לקבוע את הסיבה המדויקת ויכולה לעבוד איתך כדי להקל על הלחץ. אירוע טראומטי עלול לגרום לקושי בדיבור לא רק אצל ילדים אלא גם אצל מבוגרים. ברוב המקרים, לאחר שהלחץ נעלם, הפרעת הדיבור תתחיל להיפתר מעצמה.

4. גמגום מילדות יכול לחזור על עצמו

גמגום התפתחותי נפוץ בילדים בגילאי שנתיים עד שש, אך סביר להניח שהילד יגדל ממנו או יראה SLP כדי לפתור זאת. בהמשך החיים הגמגום הזה יכול לחזור באופן בלתי צפוי. אולי אתה לא זוכר שאי פעם היה לך גמגום בילדותך, או שכיח שאנשים רבים שגדלו עם גמגום נמנעים ממילים הבעייתיות שלהם. דיברת אותו דבר כל כך הרבה זמן ולחץ נוסף או סיבה אחרת עלולים לגרום לגמגום להופיע שוב. פגישה עם SLP יכולה לעזור לך לזהות את המילים הבעייתיות שלך ולעזור לך לשפר את הדיבור שלך.

5. גמגום אידיופתי

סוג זה של גמגום נגרם מסיבה לא ידועה ואינו מתאים לאף אחת מהסיבות האחרות המפורטות לעיל. למרות שאין סיבה לזיהוי, אתה עדיין יכול לקבל עזרה מ-SLP. טיפול זה יעזור לך לזהות את הבעיה שלך ולשפר את הדיבור שלך עם אפשרות להחלמה מלאה.

עיכוב בדיבור בגיל שלוש

כיצד טיפול בדיבור יכול לעזור?

כל סוגי הגמגום יכולים להיות נוכחים מסיבות רבות. גנטיקה וגורמים חיצוניים יכולים לשחק תפקיד בפיתוח גמגום. כל סוג של גמגום יכול להיות מאובחן על ידי SLP, וניתן לתת את הטיפול הנכון כדי למצוא פתרון. ריפוי בדיבור לא רק יכול לעזור לפתור את הפרעת הדיבור, אלא גם לשפר את ההערכה העצמית של האדם.

קבל גישה לתובנות חיוניות והדרכה מקצועית כדי להעשיר את ההבנה שלך ולהתמודד במיומנות עם אתגרי דיבור באמצעות קלינאית תקשורת המקור שלך לפיתוח דיבור.

דילוג לתוכן